Brno

Brno

Turistické cíle:

  • Hrad Špilberk

- byl založen v 2. polovině 13. století českým králem Přemyslem Otakarem II. Většinu své existence hrad sloužil jako vojenská pevnost, která odolala mnohým nepřátelským armádám. Později zde bylo vybudováno vězení pro nejtěžší zločince, kteří byli uzavřeni v tzv. kasematech (= z cihel postavené klenuté dvoupatrové chodby). Od roku 1960 se hrad stává sídlem Muzea města Brna, které zde veřejnosti zpřístupňuje historické a kulturní dědictví svého města uchovávané v muzejních sbírkách.

Prohlídky:
   - expozice
   - kasematy
   - rozhledna

  • Hrad Veveří - hradební věže:

- za vlády moravského markraběte Jana Jindřicha, který na hradě velice často pobýval, bylo kromě vybudovaného hradního paláce s kaplí sv. Prokopa vytvořeno i předhradí, které uzavřela na západní straně hradba s pěti hranolovými věžemi.

  • Katedrála sv. Petra a Pavla = Petrov

- byla postavena na přelomu 13. a 14. století, od té doby byla nesčetněkrát přestavěna, rozšířena a jinak upravována. Do dnešní novogotické podoby byla přestavěna na počátku 20. století.
- zvláštností tohoto kostela je, že poledne vyzvání každý den vždy v 11 hodin: odkazuje se tím na rok 1645, kdy se Brno jako jediné moravské město dokázalo ubránit švédskému obléhání v době Třicetileté války. Podle pověsti po téměř čtyřech měsících obléhání švédský generál prohlásil, že pokud město nedobije dřív, než budou na Petrově zvonit poledne, obléhání ukončí. A tak v Brně zvonili o hodinu dřív a švédská armáda odtáhla s nepořízenou.
- Veřejně přístupné jsou nejen barokně upravené interiéry, ale i románská krypta, klenotnice a věže s vyhlídkou.

  • Hradby pod Petrovem

- hradby pod katedrálou sv. Petra a Pavla prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí. Byly také doplněny o novou zeleň a několik vyhlídkových míst.

  •  Vila Tugendhat

- vila manželů Tugendhatových je stěžejním dílem světové funkcionalistické architektury. Stavba, která vyniká originálním prostorovým řešením, jedinečným technologickým zařízením a elegantními interiéry s detailně propracovaným nábytkem, byla roku 2001 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

  • Muzeum Pavilon Anthropos Brno

- toto muzeum má své kořeny v období první Československé republiky, kdy se přednímu českému badateli prof. Karlu Absolonovi podařilo soustředit nebývalé množství nálezů z nejranějších období lidských dějin.
- stavba Pavilonu byla dokončena v roce 1962, v modernizované a podstatně rozšířené podobě byl opět otevřen v roce 2006.

  • Technické muzeum v Brně

- na jednom místě zde najdete exempláře automobilů, motocyklů, letadel, parních strojů, kovářství, hudebních nástrojů, televizorů, rádií, počítačové techniky a mnoha dalších věcí.

  • Muzeum města Brna

- muzeum se nachází na hradě Špilberk, kromě stálých expozic lze v létě navštívit i rozhlednu s výhledem na historické centrum města.

Mezi stále expozice patří:

- Špilberské kasematy a Špilberk - žalář národů

- Špilberk - od hradu k pevnosti

- Brno na Špilberku

- Od renesance po modernu

- O nové Brno

- Barokní lékárna

- Kaple Nejsvětější Trojice

- Vulcanalia (o historii a současnosti ohňostrojového umění)

  • Muzeum romské kultury
- Brno je známé také svými ulicemi jako Cejl, Bratislavská nebo Francouzská - místy, kde je velká koncentrace romské komunity. Právě proto zde vzniklo v roce 1991 tohle muzeum, které shromažďuje sbírky mapující historii a kulturu Romů nejen na Moravě, ale v celé České republice.

  • Moravská galerie

- zabývá se výtvarnou kulturou zcela komplexně: pracuje nejen s malbou, kresbou, grafikou, plastikou, ale i s fotografiemi, grafickým designem a architekturou. 
- je druhým největším muzeem umění v České republice.

  • Stará radnice

- její součástí jsou staré pověsti, z nichž nejznámější jsou ty o brněnském drakovi a brněnském kole. Tyto unikátní symboly města jsou instalovány přímo v průchodu budovy
- Radnice byla několikrát upravována a rozšiřována. V současnosti je to nejstarší dochovaná světská stavba v Brně.
- scházela se zde městská rada a soudy, ukládaly se zde písemnosti, pečetidla a peníze, byli zde přijímáni vzácní hosté a odtud také byla organizována obrana města v případě jeho ohrožení. Součástí stavby byla i věznice.
- v objektu sídlí Turistické informační centrum a galerie, v létě jsou zde k vidění historické sály (Ernův sál, Křišťálový sál, Freskový sál a Klenotnice). Přístupná je i 63 metrů vysoká věž s renesanční helmicí a vyhlídkovým ochozem.

  • ZOO Brno

- rozkládá se na ploše 38 ha, kde se nachází celkem cca 1 500 zvířat, přibližně 300 druhů. ZOO se v letech 2008 a 2013 proslavila zejména úspěšným odchovem čtyř mláďat ledních medvědů. Mimo jiné zde najdete také opice, lachtany, tygry, vlky a také lamy, antilopy, žirafy, či zebry.

  •  Židovský hřbitov

- nachází se v městské části Juliánov, na ulici Nezamyslova. Byl založen v roce 1852, má rozlohu asi 30 000 m2 a nachází se zde přes 9 000 náhrobků. Z významných osobností je zde pohřben např. herec Hugo Haas.

  • Skácelova kašna

- nachází se v dolní části Náměstí Svobody. Má průměr 15 metrů, z toho desetimetrový prstenec tvoří rošt s verši Jana Skácela, pod ním teče nasvícená voda. Kašna nabízí několik režimů - od klidné hladiny, přes vodu čeřenou bublinami, vodu tiše přetékající přes okraj až po trysky stříkající až do metrové výše. V adventním čase slouží kašna jako základ dřevěného betlému, který je součástí Vánočních trhů v Brně. Skácelova kašna je společným dílem architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře.