Pasohlávky
Kontakt

Turista

Mikulov

Historické město Mikulov je důvodem k návštěvě nejen pro milovníky architektonických či přírodních památek, ale jeho krásy ocení i milovníci vinařské tradice a aktivního odpočinku.
Město se nachází v samém centru vinařství. Proto zde nechybí rodinné vinné sklepy, vinárny a vinotéky. Vrcholnou oslavou vína je podzimní slavnost Pálavské vinobraní.
Vinařské stezky jsou také součástí více než 1 200 km dlouhé sítě cyklistických tras, které celou tuto oblast protínají. Ty vás zavedou až k Novomlýnským nádržím, které jsou určeny k relaxaci i k vodním sportům, nebo k Pálavským vrchům, které jsou rájem pro milovníky přírodních krás.

Turistické cíle města Mikulov

Historické náměstí:

Přirozené centrum města ve své dnešní podobě vzniklo v posledních desetiletích 16. století přesunem původního náměstí do těsné blízkosti vstupu do zámku. Během první poloviny 17. století zde vyrostla řada renesančních domů, mnohé se dochovaly v nepříliš změněné podobě dodnes ...
K těm významnějším patří dům U Rytířů se sgrafitovou výzdobou a tzv. kanovnický dům. Ozdobou náměstí je kašna se sochou Pomony s rohem hojnosti z počátku 18. století a monumentální barokní Sousoší Nejsvětější Trojice z let 1723 - 1724. Historické středověké jádro města bylo prohlášeno městskou památkovou rezervací. 


Zámek:

Více informací najdete zde.

Někdejší liechtensteinský a později dietrichsteinský zámek, stojící na výrazném skalním útesu, tvoří již několik století nepřehlédnutelnou dominantu Mikulova.
Původně zeměpanský hrad byl Přemyslem Otakarem II. v roce 1249 udělen v léno Liechtensteinům. Ty na konci 16. století vystřídali Dietrichsteinové a za jejich vlády zámek získal po požáru v roce 1719 svou dnešní podobu. V roce 1945 při ústupu německé armády zámek do základů vyhořel, avšak díky péči Spolku pro obnovu mikulovského zámku byl v 50. letech náročně opraven. K nejzajímavějším součástem zámku patří zámecká knihovna a sál předků. Nyní je zámek sídlem Regionálního muzea v Mikulově a naleznete zde hned několik expozic. 


Regionální muzeum v Mikulově - zámek:

Součástí expozice jsou:

 • Galerie Dietrichsteinů
 • Oděv Markéty Františky Lobkowiczové
 • Římané a Germáni v kraji pod Pálavou
 • Od gotiky po empír
 • Vinohradnictví a vinařství
 • Víno napříč staletími
 • Obří sud
 • Zámecká knihovna
 • Verbo et exemplo
 • Wenz Gröll (malíř, který se narodil v Bavorech a studoval na Gymnáziu v Mikulově)


Tajemné sklepení - Výstava postav z pověstí Mikulovska a Pálavy:

Více informací najdete zde.

Postavy z pověstí Mikulovska a Pálavy ožívají - vstoupíte do labyrintu dějin, pověstí a vyprávění, které zde vystavěly mocné rody Lichtensteinů, Kereczenyů a Dietrichsteinů, habáni, piaristé a židé, ale především obyčejní lidé. Duchové a strašidla vás navedou na cestu po tajemných místech pověstí a pokusí se i ty největší strašpytlíky přesvědčit, že se jich bár nemusí. Můžete si zkusit kouzlení, skládání kostry, chytání netopýrů a také různé kostýmy a paruky v interaktivní části.

Dietrichsteinská hrobka:

Více informací najdete zde.

Je rodinnou hrobkou rodu Dietrichsteinů. V dnešní podobě se v hrobce nachází nádvoří, hrobní kaple, dvě boční lodě s rakvemi a schodiště v jižní věži, ze kterého se stoupá na terasu. Prohlídka s průvodcem.


Církevní památky

Více informací najdete zde.

K církevním památkám Mikulova lze řadit kostel sv. Václava, kostel sv. Jana Křtitele, kapli sv. Šebestiána na Svatém kopečku a pravoslavný chrám sv. Mikuláše.


Památky židovské komunity

Více informací najdete zde.

Část Mikulova v těsném sousedství zámeckého vrcholu, od poloviny 15. století obydlená židovským obyvatelstvem, se postupně vyvinula v rozsáhlé židovské ghetto. Jeho jádrem byly dnešní ulice Husova, Alfonse Muchy a Brněnská.
I přes rozsáhlé demolice v minulých dobách se zachovala řada domů původních židovských obyvatel, pocházejících již z poloviny 16. století, tj. z doby výstavby prvních kamenných domů. Řada z nich obsahuje architektonické prvky typické pro židovské domy, a proto byla celá polovina dosud stojících budov (45) prohlášena za nemovitou kulturní památku. 

 • Naučná stezka židovskou čtvrtí
 • Synagoga
 • židovský hřbitov
 • Mikve - židovská lázeň

Přírodní památky


Pěchotní srub MJ - S 29 "SVAH":

Více informací najdete zde.

Navštivte jedinou dokončenou pevnost v úseku Mikulov z roku 1938, která po reaktivaci sloužila armádě až do roku 1999. V expozici s výkladem shlédněte zbraně Československé lidové armády a další součásti výstroje a výzbroje.

 


Fotogalerie:


Zažijte Moravu Kometa Krizport Czechpoint Česká obec Přijeďte zažít Mikulovsko! Regionální informační portál Pohořelicko Inteligentní systém nakládání s odpady Povodňový plán obce Moravské vinařské stezky Jihomoravský kraj Mapový podklad obce Pasohlávky